Czy kierowca może jeździć bez karty kierowcy w sytuacji, gdy ją zgubił lub została mu skradziona?
W sytuacji, gdy kierowca zgubił własną kartę kierowcy lub została skradziona powinien postąpić według ściśle określonej procedury opisanej poniżej:
- Zgłoś zagubienie lub kradzież karty,
- Wystąp o kartę zastępczą,
- Kontynuuj jazdę wykonując w każdym dniu dwa wydruki, nanosząc na nie prawidłowe dane i informacje.
Ad. 1. Kierowca musi zgłosić fakt zagubienia karty.
Zaginięcie karty kierowcy musi zostać zgłoszone w drodze formalnego zawiadomienia właściwych organów państwa członkowskiego. W Polsce właściwym organem jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).
Ponadto w przypadku kradzieży karty należy zawiadomić Policję.
Nie ma określonego wzoru zgłoszenia. W tym celu należy wysłać zgłoszenie e-mailem albo faxem:
22 332 92 50 (fax)
podając w e-mailu następujące dane (informacje):
- PESEL lub NIP,
- imię i nazwisko,
- adres e-mail,
- numer telefonu kontaktowego,
- nazwa firmy, w której jesteś zatrudniony,
- numer karty - obowiązkowo w przypadku karty uszkodzonej.
Jednocześnie w zgłoszeniu (e-mail) kierowca powinien napisać rodzaj zaświadczenia, które chcesz dostać (proponuję zawsze wystąpić o dwa poniższe zaświadczenia):
- zaświadczenie na kontynuację jazdy i na zjazd do bazy,
- zaświadczenie o zgłoszeniu uszkodzenia lub utraty kart.
Zaświadczenie zostanie wysłane na podany przez kierowcę w zgłoszeniu, adres e-mail. Zwykle zaświadczenie kierowca otrzyma następnego dnia roboczego.
Ad 2. Kierowca musi wystąpić o kartę zastępczą.
W tym celu należy wystąpić do PWPW o kartę zastępczą. Procedura jest dokładnie taka sama jak w przypadku ubiegania się o kartę kierowcy w normalnym trybie.
Wyjątek stanowi oświadczenie o utracie karty - jeśli kierowca zgubił bądź zniszczył kartę oraz zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży karty na Policji - jeśli karta została kierowcy ukradziona.
W jakim terminie kierowca powinien wystąpić o kartę zastępczą?
Obowiązujące przepisy stanowią, że kierowca musi w terminie siedmiu dni kalendarzowych wystąpić o kartę zastępczą do właściwych organów w państwie członkowskim swojego normalnego miejsca zamieszkania.
PWPW natomiast zobowiązany jest wydać kartę zastępczą w ciągu ośmiu dni roboczych od dnia otrzymania szczegółowego wniosku o jej wydanie.
Z ostrożności zalecam jednak aby wystąpić o kartę zastępczą równocześnie z zgłoszeniem faktu zaginięcia karty.
W sytuacji gdy karta kierowcy została:
- uszkodzona,
- działa wadliwie,
- została zagubiona lub skradziona.
kierowca może kontynuować jazdę bez karty kierowcy przez maksymalnie 15 dni kalendarzowych lub w dłuższym okresie, jeśli konieczny jest powrót pojazdu do bazy, pod warunkiem że kierowca może wykazać brak możliwości przedstawienia lub użycia karty podczas tego okresu.
Dlatego też niezwykle istotne jest uzyskanie z PWPW zaświadczenia o zgłoszeniu uszkodzenia lub utraty kart ponieważ stanowi to dowód braku możliwości przedstawienia lub użycia karty.
Ad 3. Kierowca musi w każdym dniu w którym prowadzi pojazd bez karty kierowcy wykonać dwa wydruki z pamięci tachografu.
W przypadku uszkodzenia karty kierowcy, jej nieprawidłowego działania, zagubienia lub kradzieży kierowca:
- na początku trasy drukuje dane prowadzonego przez siebie pojazdu i wpisuje na tym wydruku:
- dane umożliwiające identyfikację kierowcy (nazwisko, numer karty kierowcy lub prawa jazdy), wraz z podpisem;
- okresy, innej pracy, okresy gotowości oraz przerw i odpoczynków; czyli aktywności, które wykonywał kierowca podczas nieobecności w kabinie pojazdu.
- na końcu trasy drukuje informacje odnoszące się do okresów zarejestrowanych przez tachograf, zapisuje wszystkie okresy:
- innej pracy, okresy gotowości i odpoczynku, od sporządzenia wydruku na początku trasy, które nie zostały zarejestrowane przez tachograf,
- zaznacza na tym dokumencie dane umożliwiające identyfikację kierowcy (nazwisko, numer karty kierowcy lub prawa jazdy), wraz ze swoim podpisem.
Takie dwa wydruki z każdego dnia, kierowca przechowuje przez 28 dni i okazuje do kontroli. Po tym okresie wydruki przekazuje przewoźnikowi celem archiwizacji przez co najmniej 1 rok.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 60, str. 1 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 900 z późn. zm.).
- Informacje ze strony: https://info-car.pl/new/tachograf/tachograf-zgloszenie-uszkodzenia-lub-straty-karty